Szkic historii rozwoju firmy Jihostroj.

Historia Jihostroju, czołowego czeskiego producenta systemów hydraulicznych oraz urządzeń lotniczych, rozpoczęła się w 1919 roku. Wkrótce po ogłoszeniu niepodległości Czechosłowacji firma Jihostroj została założona w miejscowości Velešín.

Velešín to miasto i gmina w południowych Czechach, które powstało przy szlaku handlowym w XIII wieku. Wiejski region, oddalony od stolicy, przez długi czas pozostawał zaniedbany i niezagospodarowany, z którego mieszkańcy często emigrowali do stolicy w poszukiwaniu lepszego życia. Jednym z nich był Jan Hans, który wyjechał i dostał pracę w zakładzie elektrotechnicznym w Wiedniu. Po ogłoszeniu niepodległej Czechosłowacji Jan Hans powrócił z Austrii do rodzinnego Velešína. Chciał wykorzystać swoją wiedzę w warunkach i na potrzeby nowej Republiki. Swoje wysiłki połączył ze swoim krewnym Janem Crkvą, ówczesnym burmistrzem Velešína oraz Josefem Bürgerem, ówczesnym piastującym ważny urząd w Pradze.
Wspólnie 1 marca 1919 roku założyli firmę Jevan, protoplastę dzisiejszego Jihostroju. Firma Jevan oferowała aparaty telegraficzne i telefoniczne. Był to bardzo korzystny okres na rozpoczęcie produkcji w tej branży. Nowa Republika wymagała aby zbudować na całym terytorium siec telegraficzno-telefoniczną oraz wyposażyć użytkowników w nowe urządzenia. W ówczesnym czasie na terenie Czechosłowacji działały tylko trzy wytwórnie podobnego asortymentu. Największą z nich była Telegrafia z większościowym udziałem państwa. Wszyscy trzej producenci połączyli się w 1920 roku. Zakład w Velešínie stał się filią Telegrafii z siedzibą w Pardubicach. W 1925 roku centrala Telegrafii podjęła decyzję o przeniesieniu wszystkich zakładów produkcyjnych do Pardubic. Pracownikom zakładu Velešín zaproponowano przeprowadzkę, ale tylko jedna trzecia z nich na to się zdecydowała.

Część pozostałych pracowników założyła spółdzielnię pod nazwą Radio pod kierownictwem Jana Hansa. Tytuł ten odzwierciedlał portfolio produkcyjne obejmujące części do odbiorników radiowych. Dawnym pracownikom Telegrafii nie wolno było korzystać z budynków Telegrafii, dlatego spółdzielnia wybudowała w pobliżu nowy obiekt produkcyjny.

W 1934 roku na skutek kryzysu gospodarczego rozwiązano Spółdzielnię Radiową.


Budynki i wyposażenie nabyli Eduard Štejnar i Emil Štejnar z Czeskich Budziejowic. Bracia produkowali okucia meblowe. Rozbudowali zakład i przenieśli wszystkie swoje moce produkcyjne do Velešína w 1928 roku. Później firma została przemianowana na Bratři Štejnarové – továrna na konové zboží ve Velešíně (Bracia Štejnar - Produkcja wyrobów metalowych w Velešínie).

 

Pompy i silniki hydrauliczne produkcji firmy Jihostroj.

 

Dział hydrauliki firmy Jihostroj produkuje rocznie około 250 000 pomp zębatych i silników hydraulicznych. Portfolio produktów Jihostroj jest bardzo szerokie i obejmuje około 20 000 opcji dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów.
Firma zajmuje się nie tylko produkcją. Ściśle współpracuje ze szkołami średnimi i wyższymi oraz lokalnym samorządem, wspierając lokalną społeczność oraz kluby sportowe.
W trakcie swojego istnienia firmie udało się przezwyciężyć trudne czasy, fundamentalne zmiany polityczne, a także głębokie depresje gospodarcze.
Doświadczenie, wiedza perfekcyjne umiejętności pracowników Jihostroju dają gwarancję ciągłego rozwoju zaawansowanej inżynierii w Velešínie.

Jihostroj posiada certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 14001, a także aprobaty EASA 21 i EASA 145 w zakresie produkcji, obsługi i napraw sprzętu lotniczego.

Na podstawie materiałów promocyjnych firmy Jihostroj